Δημοπρατήθηκε το έργο της πλατείας Δημαρχείου Ν. Αρτάκης

Δράσεις, Νέα, Οικονομία / Παρασκευή, 12 Μαΐου 2017

Δημοπρατήθηκε και σύντομα ξεκινούν οι εργασίες για το έργο “Διαμόρφωση της πλατείας Δημαρχείου Ν. Αρτάκης”, προϋπολογισμού 180.000€, με πίστωση από ιδίους πόρους του Δήμου Χαλκιδέων.

Σύμφωνα με τη μελέτη, προβλέπεται να γίνει διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου και να εγκατασταθεί ηλεκτροφωτισμός με νέους ιστούς και φωτιστικά σώματα τεχνολογίας LED.

Παράλληλα, περιμετρικά της Πλατείας θα αντικατασταθούν τα υφιστάμενα φωτιστικά σώματα με νέα, θα γίνει εγκατάσταση πρασίνου σε τρία νέα σημεία, με φύτευση δέντρων, θάμνων και άλλων φυτών και εγκατάσταση χλοοτάπητα.

Ήδη η δημοπρασία εγκρίθηκε και από την Οικονομική Επιτροπή του Δήμου Χαλκιδέων, στη συνεδρίαση της 2ας Μαΐου 2017.

Όπως τόνισε ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, πρόκειται για έργο που θα συμβάλλει στην αισθητική αναβάθμιση της περιοχής και θα αναδείξει ακόμη περισσότερο το κτίριο του Δημαρχείου Ν. Αρτάκης.