Ο δήμαρχος Χαλκιδέων στην ΕΡΤ για την εφαρμογή των συστημάτων “smart cities” στη Χαλκίδα

Δράσεις, Νέα / Τρίτη, 20 Δεκεμβρίου 2016

Προσκεκλημένος στην εκπομπή επικαιρότητας “ΕΡΤ Ενημέρωση”, ήταν τη Δευτέρα ο δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης. Ο δήμαρχος αναφέρθηκε στις “smart cities” που θα εφαρμοστούν στην Ελλάδα και τόνισε ότι η Χαλκίδα είναι η πρώτη πόλη που θα λειτουργήσουν πιλοτικά συστήματα “έξυπνης” στάθμεσυης και φωτισμού, τα οποία θα υποστηρίζονται από μία ενιαία πλατφόρμα έξυπνης πόλης. Οι εφαρμογές αυτές θα συμβάλουν στη διευκόλυνση εύρεσης στάθμεσυης, στην αποσυμφόρηση της κυκλοφορίας, αλλά και στη μείωση κατανάλωσης ενέργειας στην πόλη της Χαλκίδας. Στόχος είναι, με τη βοήθεια καινοτόμων πρωτοβουλιών, να διευκολύνονται οι δημότες και επισκέπτες και να προστατευθεί το περιβάλλον. Το έργο θα εκτελεστεί από κοινού από τον Όμιλο ΟΤΕ, την Cisco, την Κανκάς και την OTS και αναμένεται να ολοκληρωθεί στις αρχές του 2017.