Στο Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών του Δήμου, η Γ.Γ. Ισότητας των Φύλων

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 24 Μαΐου 2017

Το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών του Δήμου Χαλκιδέων, που λειτουργεί στο Βασιλικό, επισκέφθηκε τη Δευτέρα 22 Μαΐου, η Γενική Γραμματέας Ισότητας των Φύλων Φωτεινή Κούβελα, με αφορμή την παρουσία της σε εκδήλωση στη Χαλκίδα.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, η Γενική Γραμματέας ενημερώθηκε εκτενώς για τις δράσεις και τη λειτουργία του Συμβουλευτικού Κέντρου, συνομίλησε με τα στελέχη του, ανταλλάσσοντας εποικοδομητικές απόψεις γύρω από τα θέματα που αφορούν στις μέρες μας τις γυναίκες που υφίστανται οποιαδήποτε μορφής βία, με στόχο την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση των περισσότερων ωφελούμενων γυναικών.

Επίσης, τα στελέχη του Συμβουλευτικού Κέντρου ενημέρωσαν την Γενική Γραμματέα για την πολύ καλή συνεργασία που διατηρούν με το Νοσοκομείο και την Αστυνομία της περιοχής, καθώς και για τις καλοκαιρινές, πολιτιστικές εκδηλώσεις του Δήμου, στις οποίες θα συμμετάσχει και το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών.

Επιπλέον, η Γενική Γραμματέας ενημερώθηκε ότι, στις 25/5/2017, τα στελέχη του Συμβουλευτικού Κέντρου πρόκειται να επισκεφτούν το hot spot στην Ριτσώνα, ώστε να προσφέρουν όλες τις πληροφορίες των υπηρεσιών του Κέντρου στις γυναίκες πρόσφυγες που διαμένουν εκεί.

Η συνάντηση έγινε παρουσία της Κατερίνας Κυριάκου Καλαμιώτη, η οποία πρόσφατα ανέλαβε Εντεταλμένη Σύμβουλος για θέματα Ισότητας στον Δήμο Χαλκιδέων και συμφωνήθηκε ότι θα βρίσκεται σε συνεχή συνεργασία με τα στελέχη του Συμβουλευτικού Κέντρου, ώστε να προωθήσουν από κοινού θέματα δικτύωσης του Κέντρου με την τοπική κοινωνία και να ενημερωθούν όλες οι γυναίκες της περιοχής για τις υπηρεσίες που παρέχονται από την πολιτεία στη στήριξη των γυναικών.