Πολιτιστικά

15

Πολλές και ιδιαίτερα ποιοτικές είναι επίσης οι καλλιτεχνικές εκδηλώσεις που  λαμβάνουν χώρα στη Χαλκίδα και την ευρύτερη περιοχή της.

Η Χαλκίδα πατρίδα πολλών προβεβλημένων καλλιτεχνών, όπως ο Ορέστης  Μακρής, η Ελένη Χατζηαργύρη, η Σωτηρία Μπέλλου κ.α. είχε ανέκαθεν έφεση  στις τέχνες και στα γράμματα.

Τα  ωδεία της πόλης, η Εταιρεία Ευβοϊκών Σπουδών, οι πολιτιστικοί σύλλογοι,  η Εκκλησία, καθώς επίσης ο Δήμος και η Περιφερειακή Διοίκηση  διοργανώνουν ή συμμετέχουν σε διοργανώσεις σπουδαίων καλλιτεχνικών  εκδηλώσεων, διαλέξεων, παραστάσεων, συναυλιών, φεστιβάλ κ.α. Επίσης εδώ  και πέντε χρόνια, τελείται κάθε χρόνο και για 5 ημέρες στη Χαλκίδα, με  μεγάλη επιτυχία το Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στο Εργαστήρι Τέχνης Χαλκίδας.
Iδρύθηκε το 1978 από τον Χαλκιδαίο αναγνωρισμένο ζωγράφο και ακαδημαϊκό Δημήτρη Μυταρά και την συζυγό του Χαρίκλεια και στεγάζεται στο παλιό Δημαρχείο της Χαλκίδας. Σκοπός του Εργαστηρίου, η πολιτιστική και εικαστική ανάπτυξη της ευρύτερης περιοχής του Δήμου Χαλκιδέων. Συμμετέχει επίσης σε ομαδικές εκθέσεις στην υπόλοιπη Ελλάδα και το Εξωτερικό.

Η Χαλκίδα διαθέτει αρκετούς χώρους ιδανικούς για διοργανώσεις καλλιτεχνικών εκδηλώσεων. Εκτός από το Θέατρο Παπαδημητρίου και το υπαίθριο (Ορέστη Μακρή), υπάρχουν, το συνεδριακό κέντρο της Περιφερειακής Ενότητας, αίθουσες συλλόγων, αλλά και πλήρως εξοπλισμένες αίθουσες συνεδριακού τουρισμού σε μεγάλα ξενοδοχεία της Χαλκίδας και της ευρύτερης περιοχής του Δήμου Χαλκιδέων.