Εκδηλώσεις για τον Άγιο Κωνσταντίνο και την Αγία Ελένη στον Δήμο Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 22 Μαΐου 2017

Με την παρουσία πλήθους κόσμου πανηγύρισε το σαββατοκύριακο 20 και 21 Μαΐου, ο Ιερός Ναό των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης, στο Καλοχώρι της Αυλίδας.

Την παραμονή της εορτής, τον πανηγυρικό εσπερινό παρακολούθησε και ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, συνοδευόμενος από Αντιδημάρχους, δημοτικούς και τοπικούς συμβούλους.

Αμέσως μετά έγινε η περιφορά της εικόνας στους δρόμους, υπό τους ήχους της Φιλαρμονικής του Δήμου Χαλκιδέων.

Την Κυριακή 21 Μαΐου, κυριώνυμη ημέρα της εορτής, ο Δήμαρχος Χρήστος Παγώνης παρέστη στη Θεία Λειτουργία που τελέστηκε στο ομώνυμο εκκλησάκι στον οικισμό “Καμάρι” των Φύλλων, από τον αιδεσιμώτατο π. Αναστάσιο Αναστασίου.

Μάλιστα στους πιστούς μοιράστηκε στο τέλος ευλογημένο φαγητό και γλυκά.

Στην όλη διοργάνωση συνέβαλαν ο Δήμος Χαλκιδέων, η τοπική Ενορία, ο Πολιτιστικός Σύλλογος Καμαρίου, ο Κυνηγετικός Σύλλογος Ληλαντίου και εθελοντές, τους οποίους ευχαρίστησε θερμά ο ιερέας.