Πλήθος κόσμου στη Χαλκίδα για την Αγ. Παρασκευή

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 26 Ιουλίου 2017
Πλήθος κόσμου παρακολούθησε και φέτος, το διήμερο 25 και 26 Ιουλίου, τις εορταστικές εκδηλώσεις στη μνήμη της Αγ. Παρασκευής, πολιούχου και προστάτιδος της Χαλκίδας.
Την παραμονή της γιορτής 25/07 στον ομώνυμο ιερό ναό τελέστηκε Μέγας Πολυαρχιερατικός Εσπερινός και στη συνέχεια λιτανεία της θαυματουργού ιεράς εικόνας.
Η πομπή, με τη συμμετοχή της φιλαρμονικής του Πολεμικού Ναυτικού και του Δήμου Χαλκιδέων, αλλά και ομάδων από τοπικούς συλλόγους, έφτασε στην παραλία.
Εκεί τελέστηκε δέηση και ακολούθησε προσφώνηση του σεβ. μητροπολίτη Χαλκίδος κ. Χρυσοστόμου και πανηγυρική ομιλία από τον σεβ. μητροπολίτη Θηβών και Λεβαδείας κ. Γεώργιο.
Την Τετάρτη 26/07, κυριώνυμη ημέρα της γιορτής, τελέστηκε Όρθρως και Πολυαρχιερατικό Συλλείτουργο.
Πολυμελής ήταν η αντιπροσωπεία του Δήμου Χαλκιδέων που παρέστη στις εκδηλώσεις για την Αγ. Παρασκευή, με επικεφαλής τον Δήμαρχο Χρήστο Παγώνη.