Έργο αποχέτευσης ομβρίων εκτελείται στο Αφράτι

Δράσεις, Νέα / Πέμπτη, 24 Αυγούστου 2017

Έργο αποχέτευσης ομβρίων υδάτων κατασκευάζει στο κέντρο της Τοπικής Κοινότητας Αφρατίου του Δήμου Χαλκιδέων, η ΔΕΥΑ Χαλκίδας, δίνοντας έτσι οριστική λύση σε ένα χρόνιο πρόβλημα των κατοίκων.

Το συγκεκριμένο έργο παρέμενε σε εκκρεμότητα από το 2009 όταν ο τότε Δήμος Ληλαντίων κατασκεύασε το αποχετευτικό δίκτυο ομβρίων υδάτων στο Αφράτι, αλλά κάποια τμήματα δεν πρόλαβε να τα εκτελέσει λόγω της συνένωσης στο πλαίσιο του προγράμματος “Καλλικράτης”.

Έτσι, το πρόβλημα παρέμενε για τους κατοίκους κάποιων περιοχών όλα αυτά τα χρόνια, οι οποίοι με ικανοποίηση, πλέον, βλέπουν να γίνεται πράξη το πάγιο αίτημά τους, όπως χαρακτηριστικά δήλωσαν στον αντιδήμαρχο της Δ.Ε. Ληλαντίων Γ. Γιογιό και τον τοπικό σύμβουλο Αφρατίου Π. Ζαχαριά, που επισκέφθηκαν την περιοχή των εκτελούμενων έργων.