Στην υποδοχή της Αγίας Κάρας ο δήμαρχος Χαλκιδέων

Νέα, Πολιτική / Δευτέρα, 28 Μαρτίου 2016

Στον Ιερό Ναό Κοίμησης της Θεοτόκου Βασιλικού, έγινε το απόγευμα του Σαββάτου 26 Μαρτίου, η υποδοχή της Αγίας Κάρας του μεγαλομάρτυρα Αγίου Μάμα, προερχόμενης από την Ιερά Μονή Ηλίων της Αιδηψού.
Την Αγία Κάρα μετέφερε ο παν. Αρχιμανδρίτης π. Δαμασκηνός Μάκρας και στην υποδοχή παρέστησαν οι αιδ. π. Σταμάτιος Μπασδέκης και Δημ. Παλικαρίου, οι δήμαρχοι Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης και Ιστιαίας – Αιδηψού Λίνα Σπανού, ο αντιδήμαρχος της Δ.Ε. Ληλαντίων Αθαν. Τριανταφύλλου και κάτοικοι της περιοχής.
Μετά τον πανηγυρικό εσπερινό που τελέσθηκε, στον χώρο της εκκλησίας παρουσιάσθηκε το βιβλίο της Ασημίνας Ντέλιου “Παραδοσιακές Ελληνικές Φορεσιές Βόρειας Εύβοιας”, που συνοδεύτηκε με προβολή σλάϊτς, ενώ παράλληλα λειτούργησε στο χώρο και έκθεση παραδοσιακού χειροποίητου κοσμήματος του Θεοφάνη Ραμιώτη.
Η αναχώρηση της Αγίας Κάρας από το Βασιλικό θα γίνει την Τρίτη 29 Μαρτίου στις 11 το πρωί.
Ο δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης συνεχάρη την συγγραφέα Ασημίνα Ντέλιου για την εμπεριστατωμένη εργασία που έχει κάνει πάνω στις παραδοσιακές φορεσιές
του τόπου μας, αλλά και τον Θεοφάνη Ραμιώτη, που διατηρεί εργαστήριο παραδοσιακών κοσμημάτων στην Ιστιαία.

Γραφείο Τύπου
Δήμου Χαλκιδέων