Ξεκίνησαν οι συντηρήσεις σχολείων του Δήμου Χαλκιδέων

Νέα, Πολιτική / Τετάρτη, 30 Μαρτίου 2016

Από το 8ο Νηπιαγωγείο Χαλκίδας ξεκίνησαν οι εργασίες συντήρησης και επισκευής σχολικών κτιρίων του Δήμου Χαλκιδέων, στο πλαίσιο του σχετικού διαγωνισμού που είχε διενεργηθεί, με αρχικό προϋπολογισμό 226.000 ευρώ.
Ήδη το συγκεκριμένο Νηπιαγωγείο, επί της οδού Κακαρά, άλλαξε όψη, αφού έγιναν ελαιοχρωματισμοί εξωτερικά του κτιρίου και ανανεώθηκε ο χρωματισμός των κιγκλιδωμάτων.
Παρόμοιες εργασίες ευπρεπισμού θα γίνουν και σε άλλα διδακτήρια που έχουν υποστεί φθορές.
Παράλληλα, όπως τόνισε ο δήμαρχος Χρήστος Παγώνης, από ιδίους πόρους του Δήμου, θα διατεθεί φέτος ποσόν 1 εκατομμυρίου ευρώ περίπου για την συντήρηση σχολείων του Δήμου Χαλκιδέων.
Επιπλέον, υπάρχει και άλλη εργολαβία σε εξέλιξη για την κατασκευή – ανακατασκευή θερμομονώσεων και υγρομονώσεων στα σχολικά συγκροτήματα του 4ου Γυμνασίου Χαλκίδας, του Λυκείου Ν. Αρτάκης και του Δημοτικού Σχολείου Καλοχωρίου -Παντειχίου.
Όπως διευκρίνισε ο δήμαρχος, στόχος είναι με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς να ελαχιστοποιηθούν τα προβλήματα στα σχολεία.

Γραφείο Τύπου
Δήμου Χαλκιδέων