Συνάντηση με τον Βούλγαρο Δήμαρχο Nikolay Yordanof

Δράσεις, Νέα, Πολιτική / Δευτέρα, 11 Απριλίου 2016

Επίσκεψη από ελληνικής καταγωγής εκπρόσωπο της Αυτοδιοίκησης, που εκλέγεται στην περιοχή της Βάρνας Βουλγαρίας, δέχτηκε την Πέμπτη 7 Απριλίου, στο Δημαρχείο, ο δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης.
Τον επισκέφθηκε ο Nikolay Yordanof προκειμένου να διερευνηθεί ενδεχόμενη συνεργασία του Δήμου Χαλκιδέων και της Βάρνας, σε θέματα τουρισμού, πολιτισμού κλπ.
Ο δήμαρχος Χαλκιδέων τόνισε ότι πρόθεση της Δημοτικής Αρχής είναι να δημιουργεί συνθήκες συνεργασίας με πόλεις του εξωτερικού, όπου υπάρχει το ελληνικό στοιχείο. Πρόσθεσε ακόμη ότι ο Δήμος Χαλκιδέων έχει δώσει μεγάλο βάρος στην εξωστρέφεια και επιδιώκει να δημιουργήσει προϋποθέσεις που θα αυξήσουν τον τουρισμό στην περιοχή.
Με την ευκαιρία ο Χρήστος Παγώνης προσέφερε αναμνηστικά στον Βούλγαρο δήμαρχο και τον ευχαρίστησε για την επίσκεψή του.
Στη συνάντηση παρέστη ο αντιδήμαρχος Γ. Μπαντούνας και ο Χαλκιδέος συνταξιούχος στρατιωτικός Γεώργιος Πατάπης, που είναι εγκατεστημένος μόνιμα στην περιοχή της Βάρνας.

Γραφείο Τύπου
Δήμου Χαλκιδέων