Σε τροχιά υλοποίησης μπαίνει το έργο διαμόρφωσης της παραλίας Ν. Αρτάκης.

Δράσεις, Νέα / Παρασκευή, 14 Σεπτεμβρίου 2018

Σε τροχιά υλοποίησης μπαίνει ένα σημαντικό έργο της Ν. Αρτάκης, που αποτελούσε χρόνιο αίτημα των κατοίκων της.
Πρόκειται για τη διαμόρφωση της παραλίας Ν. Αρτάκης, που αφορά στο τμήμα μεταξύ των οδών Ηρώων Πολυτεχνείου και Ν. Μπότσαρη (Πινακίδα 5), προϋπολογισμού 527.000 ΕΥΡΩ με ΦΠΑ. Για το συγκεκριμένο έργο ήδη υπογράφηκε προγραμματική σύμβαση μεταξύ του Δήμου Χαλκιδέων, του Οργανισμού Λιμένων Ν. Εύβοιας και της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας.

Προβλέπονται έργα πρασίνου, κατασκευή και πλακοστρώσεις πεζόδρομων και πεζοδρομίων, ασφαλτοστρώσεις δρόμων, τοποθέτηση ιστών φωτισμού και δημιουργία μικρής Πλατείας, σε άμεση επαφή με το υγρό στοιχείο.

Η μελέτη συντάχθηκε από τις υπηρεσίες του Δήμου Χαλκιδέων και η χρηματοδότηση εξασφαλίστηκε από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας.