Τα ονομαστήρια του Μητροπολίτη Χαλκίδας κ. Χρυσόστομου

Δράσεις, Νέα / Τρίτη, 13 Νοεμβρίου 2018

Με τη συμμετοχή πλήθους κόσμου ξεκίνησαν τη Δευτέρα 12 Νοεμβρίου οι πανηγυρικές εκδηλώσεις, στον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Χαλκίδας, στη μνήμη του Αγίου Ιωάννη του Χρυσοστόμου.

Οι εκδηλώσεις αυτές είναι ξεχωριστές για την Ιερά Μητρόπολη Χαλκίδας, αφού συνδέονται με τα ονομαστήρια του σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη κ. Χρυσόστομου.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε μέγα πανηγυρικό εσπερινό και αμέσως μετά, ο κ. Χρυσόστομος δέχθηκε τις ευχές των παρισταμένων.

Τον Δήμο Χαλκιδέων εκπροσώπησε ο Δήμαρχος Χρήστος Παγώνης και παρέστησαν ακόμη πολλά μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου, ευχόμενοι στον Μητροπολίτη υγεία, μακροημέρευση και ψυχική δύναμη, για να συνεχίσει να υπηρετεί με τον ίδιο ζήλο το ποίμνιό του.

Σήμερα Τρίτη πρωί, τελείται Όρθρος και Αρχιερατική Θεία Λειτουργία και το απόγευμα (18:00-20:00) ο Μητροπολίτης θα δεχθεί τις ευχές του ιερού κλήρου, των Αρχών του τόπου και του λαού, στα γραφεία της Μητρόπολης Χαλκίδας.