Συνάντηση της Δημάρχου Χαλκιδέων με τον Υπουργό Ανάπτυξης κι Επενδύσεων

Νέα / Δευτέρα, 6 Σεπτεμβρίου 2021

Συνάντηση με τον Υπουργό Ανάπτυξης κι Επενδύσεων κ. Άδωνις Γεωργιάδης – Adonis Georgiadis πραγματοποίησε σήμερα, Δευτέρα 6 Σεπτεμβρίου 2021, η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα.
Κύριο θέμα της συζήτησης ήταν η εύρεση χρηματοδότησης για τη δημιουργία Κλειστού Δημοτικού Κολυμβητηρίου, ολυμπιακών προδιαγραφών, στον Δήμο Χαλκιδέων. Η Δήμαρχος ενημέρωσε τον Υπουργό ότι, από πλευράς Δήμου, οι μελέτες θα είναι έτοιμες κατά το επόμενο διάστημα, καθώς έχει βρεθεί ο κατάλληλος χώρος, όπου μπορεί να κατασκευαστεί το εν λόγω έργο.
Επιπλέον ζητήθηκε η συνδρομή του για το έργο της κατασκευής Μονάδας Επεξεργασίας Απορριμμάτων (ΜΕΑ) και Χώρου Υγειονομικής Ταφής Υπολειμμάτων (ΧΥΤΥ) στη Χαλκίδα, έργο του Φ.Ο.Δ.Σ.Α Στερεάς Ελλάδας, για το οποίο έχει υποβληθεί αίτηση προς χρηματοδότηση και βρίσκεται στο Υ.Μ.Ε.Π.Ε.Ρ.Α.Α προς έλεγχο.
Ο Υπουργός διαβεβαίωσε ότι θα στηρίξει τις προσπάθειες του Δήμου για την εύρεση χρηματοδοτήσεων, ώστε να προωθηθεί η υλοποίηση των ανωτέρω έργων.