Στην Ακολουθία του Επιταφίου και τη συγκέντρωση των 7 Επιταφίων της Χαλκίδας ο Δήμος Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Σάββατο, 15 Απριλίου 2023

Με εκκλησιαστική μεγαλοπρέπεια και σε κλίμα κατάνυξης πραγματοποιήθηκε χθες το απόγευμα, Μ. Παρασκευή 14 Απριλίου 2023, η Ακολουθία του Επιταφίου στον Μητροπολιτικό Ι.Ν Αγίου Δημητρίου, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Χαλκίδος κ. Χρυσοστόμου, στην οποία παρευρέθηκε η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα.
Μετά το πέρας της Ακολουθίας, πραγματοποιήθηκε η Λιτανεία του Επιταφίου και η συγκέντρωση των 7 Επιταφίων της πόλης στην παραλία Χαλκίδας, όπου τελέστηκε Δέηση, προεξάρχοντος του εκ Χαλκίδος Πανιερώτατου Μητροπολίτη Φαναρίου κ. Αγαθαγγέλου, Γενικού Διευθυντή της Αποστολικής Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδος.
Στις Ακολουθίες και στη συνάντηση των Επιταφίων παρευρέθηκαν επίσης η Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Δήμητρα Σακελλαράκη, Αντιδήμαρχοι και Πρόεδροι Νομικών Προσώπων του Δήμου Χαλκιδέων.