Τον Δήμο Χαλκιδέων επισκέφθηκαν μαθητές του εξωτερικού, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 26 Απριλίου 2023

Στη Χαλκίδα φιλοξενήθηκαν 45 μαθητές και 15 εκπαιδευτικοί από διάφορες ευρωπαϊκές χώρες, όπως Ισπανία, Ιταλία, Ισλανδία, Γαλλία, Πορτογαλία και Κροατία, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος εκπαίδευσης Erasmus, στο οποίο συμμετέχει και το 2ο Λύκειο Χαλκίδας.
Κατά την διαμονή τους, επισκέφθηκαν και το Μέγαρο Κότσικα χθες, Τρίτη 25 Απριλίου 2023, όπου τους υποδέχθηκε ο Αντιδήμαρχος Τουρισμού, Προγραμματισμού και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης Νίκος Παπαγεωργόπουλος, ο οποίος τους ξενάγησε στους χώρους και τους ενημέρωσε σχετικά με την ιστορία του Μεγάρου και του Δήμου Χαλκιδέων, ενώ στο τέλος της επίσκεψης προσφέρθηκαν αναμνηστικά δώρα.