Είδη πρώτης ανάγκης συλλέγει ο Δήμος Χαλκιδέων, για τους πυρόπληκτους της Αττικής🤝🏼

Δράσεις, Νέα / Τρίτη, 13 Αυγούστου 2024

Στη συλλογή πρώτων ειδών προχωρά ο Δήμος Χαλκιδέων, για την ενίσχυση των πυρόπληκτων στις πληγείσες περιοχές των Δήμων της Αττικής.
📍Τα σημεία συγκέντρωσης των ειδών είναι:
👉🏼Τετάρτη 14 Αυγούστου και Παρασκευή 16 Αυγούστου, από ώρα 08:00 έως κι ώρα 13:00, στο γραφείο ΑμεΑ του Δήμου Χαλκιδέων (ισόγειο Μεγάρου Κότσικα, Φαρμακίδου 15)
👉🏼Τετάρτη 14 Αυγούστου, Πέμπτη 15 Αυγούστου και Παρασκευή 16 Αυγούστου, από ώρα 08:00 έως κι ώρα 20:00, στα γραφεία της Ειδικής Ομάδας Περιβαλλοντικών και Ανθρωπογενών Καταστροφών Ευβοίας (ΕΟΠΚΕ), στην Κοινότητα Φύλλων της Δ.Ε Ληλαντίων
✅Τα είδη που μπορούν οι πολίτες να προσφέρουν είναι:
1. εμφιαλωμένα νερά
2. τρόφιμα μακράς διαρκείας
3. φαρμακευτικά είδη (φυσιολογικό όρο, γάζες, φυσικά δάκρυα, επιδέσμους, αλοιφές για εγκαύματα, προστατευτικές μάσκες)
4. είδη προσωπικής υγιεινής (μωρομάντηλα, χαρτί)
5. συσκευασμένη ξηρά τροφή για ζώα