Εγκαίνια έκθεσης στο Μουσείο “Αρέθουσα”

Έναρξη: 10/10/2018 - Λήξη: 10/10/2018
Κατηγορία: Πολιτισμός

Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ευβοίας, ο Δήμος Χαλκιδέων και η Εταιρεία Πολιτισμού Χαλκίδας σας προσκαλούν στα εγκαίνια της έκθεσης που παρουσιάζουν στο Μουσείο “Αρέθουσα”, την Τετάρτη 10 Οκτωβρίου στις 6:30 μ.μ.

Η έκθεση αναφέρεται στην ιστορία της πόλης της Χαλκίδας και αποτελείται από τρία μέρη:

– «Επ’ αυτώ τω Ευρίπω»
ιστορική – φωτογραφική αναδρομή σε 5000 χρόνια ιστορίας της πόλης μας.
Η έκθεση είχε δημιουργηθεί σε συνεργασία με τον ΔΟΑΠΠΕΧ του δήμου Χαλκιδέων και με τις ευγενικές χορηγίες φίλων της Εταιρείας Πολιτισμού.

– «Τα Αγάλματα της Αυλίδας»
Παρουσίαση των αγαλμάτων που βρέθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο του Ναού της Αυλιδείας Αρτέμιδος και φιλοξενούνται στο Μουσείο Θηβών.

– «Οι Γέφυρες του Ευρίπου»
Παρουσίαση των κατά καιρούς γεφυρώσεων στον Πορθμό του Ευρίπου συνοδευόμενη από σύντομες περιγραφές.

Οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να περιηγηθούν στον χώρο του Μουσείου και να ξεναγηθούν από αρχαιολόγους της Εφορείας.