Λαμπρές οι εκδηλώσεις για την 28η Οκτωβρίου

Δράσεις, Νέα / Σάββατο, 28 Οκτωβρίου 2017

Με την καθιερωμένη παρέλαση στην παραλιακή λεωφόρο ολοκληρώθηκαν στη Χαλκίδα οι εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.
Το πρωί τελέστηκε δοξολογία στον ιερό ναό του Αγ. Νικολάου, χοροστατούντος του σεβ. μητροπολίτη κ. Χρυσοστόμου και στη συνέχεια επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο των Πεσόντων με κατάθεση στεφάνων.
Ακολούθησε η παρέλαση στην οποία συμμετείχαν μαθητές από τα σχολεία της πόλης, ομάδες από συλλόγους, προσκόπους κ.α.
Το Δήμο Χαλκιδέων εκπροσώπησε ο Δήμαρχος Χρήστος Παγώνης με ομάδα αντιδημάρχων και δημοτικών συμβούλων.
Νωρίτερα ο Δήμαρχος Χαλκιδέων παρέστη στη δοξολογία στον ιερό ναό των Αγίων Δώδεκα Αποστόλων Νέας Αρτάκης, μαζί με συνεργάτες του από την εκεί Δημοτική Ενότητα.