Περιβαλλοντικές δράσεις του Δήμου με τα σχολεία

Δράσεις, Νέα / Παρασκευή, 12 Μαΐου 2017

Στο πλαίσιο περιβαλλοντικού προγράμματος που έχει ήδη ξεκινήσει, η Διεύθυνση Γεωτεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Χαλκιδέων πραγματοποίησε την Παρασκευή 12 Μαΐου περιβαλλοντική δράση σε συνεργασία με Δημοτικά Σχολεία.

Παρών στη δράση ήταν και ο εντεταλμένος δημοτικός σύμβουλος για θέματα πρασίνου Αθανάσιος Τριανταφύλλου, ο οποίος επεσήμανε χαρακτηριστικά ότι η συμμετοχή των παιδιών σε περιβαλλοντικές δράσεις αποτελεί τη βάση για να γνωρίσουν το περιβάλλον, αλλά και να βιώσουν δραστηριότητες που θα τα ευαισθητοποιήσουν σε περιβαλλοντικά ζητήματα.

Οι υπεύθυνοι της Διεύθυνσης Γεωτεχνικών Υπηρεσιών τόνισαν ότι με το πρόγραμμα περιβαλλοντικών δράσεων, ο Δήμος Χαλκιδέων επιδιώκει την ευαισθητοποίηση των παιδιών και κατ’ επέκταση της τοπικής κοινωνίας, για την αξία και τη σημασία του φυσικού περιβάλλοντος.