Τιμάται σήμερα η γιορτή της Κοίμησης της Θεοτόκου

Δράσεις, Νέα / Τρίτη, 15 Αυγούστου 2017
Με μεγάλη συμμετοχή κόσμου τιμάται σήμερα 15 Αυγούστου σε όλες τις Ενορίες του Δήμου Χαλκιδέων και φυσικά σε όλη τη χώρα η γιορτή της Κοίμησης της Θεοτόκου.
Την παραμονή της γιορτής 14/08 πλήθος κόσμου συμμετείχε στις εκδηλώσεις στον πανηγυρίζοντα ιερό ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο Βασιλικό. Χοροστατούντος του σεβ. μητροπολίτου Χαλκίδος κ. Χρυσοστόμου τελέστηκε πανηγυρικός εσπερινός και αμέσως μετά έγινε η περιφορά της εικόνας στους γύρω δρόμους της πόλης.
Παρών ήταν ο Δήμαρχος Χαλκιδέων, Χρήστος Παγώνης, ο αντιδήμαρχος της Δ.Ε. Ληλαντίων, Γ. Γιογιός, ο δημοτικός σύμβουλος Θ. Τριανταφύλλου και άλλοι εκπρόσωποι φορέων.
Λίγο νωρίτερα ο Δήμαρχος προσκύνησε την αγία εικόνα και στον επίσης πανηγυρίζοντα ιερό ναό στο Δοκό Χαλκίδος.