1,5 εκατομμύριο ΕΥΡΩ για αποχετευτικά έργα στις Δημοτικές Ενότητες Αυλίδας και Ανθηδόνας

Δράσεις, Νέα / Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2019

Την εξασφάλιση ενός ακόμη μεγάλου έργου, προϋπολογισμού 1,5 εκατομμυρίου ΕΥΡΩ περίπου, πέτυχε ο Δήμος Χαλκιδέων μέσω του προγράμματος “Φιλόδημος 1”, μετά από ολοκληρωμένη πρόταση που είχε καταθέσει.

Συγκεκριμένα, με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών Αλ. Χαρίτση, εξασφαλίστηκε χρηματοδότηση ύψους 1.480.000,00€ για την εκτέλεση συμπληρωματικών έργων αποχέτευσης ομβρίων Δήμου Χαλκιδέων.

Κύριος του έργου είναι η ΔΕΥΑ Χαλκίδας και αντικείμενο αποτελεί η κατασκευή δικτύου υπαγωγής ομβρίων υδάτων στις Δημοτικές Ενότητες Ανθηδόνας και Αυλίδας.

Σχετικά ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης δήλωσε:
“Ο Δήμος Χαλκιδέων με σοβαρότητα και υπευθυνότητα καταθέτει ολοκληρωμένες προτάσεις διεκδικώντας χρήματα που θα βελτιώσουν την καθημερινότητα των πολιτών.
Στο πλαίσιο αυτό, η ΔΕΥΑ Χαλκίδας κατέθεσε ολοκληρωμένη πρόταση και εξασφαλίστηκε ποσό 1,5 εκατομμυρίου ΕΥΡΩ περίπου, για δίκτυα ομβρίων στις Δημοτικές Ενότητες Αυλίδας και Ανθηδόνας”.