2η Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Εφήβων του Δήμου Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 31 Οκτωβρίου 2022

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2022 η 2η συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Εφήβων, με θέματα συζήτησης το περιβάλλον και τον αθλητισμό. Τη συνεδρίαση χαιρέτισε η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα, ευχαρίστησε τα παιδιά για τη συμμετοχή τους και ανέφερε ότι η Δημοτική Αρχή είναι στη διάθεση του Συμβουλίου, προκειμένου να τους ενημερώσουν, είτε σχετικά με τις συγκεκριμένες θεματικές, είτε σε οποιοδήποτε άλλο θέμα επιθυμούν.
Οι Έφηβοι Δημοτικοί Σύμβουλοι συζήτησαν ιδέες και προτάσεις για την προστασία του περιβάλλοντος, όπως χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας στον Δήμο Χαλκιδέων, χρήση φωτοβολταϊκών συστημάτων, ιδιαίτερα στις σχολικές μονάδες, ενώ προτάθηκε και η σύσταση εθελοντικής ομάδας για δράσεις δενδροφυτεύσεων, καθαρισμών, ανακύκλωσης.
Όσον αφορά στο θέμα του αθλητισμού, επισημάνθηκαν παρεμβάσεις που χρειάζεται να γίνουν σε γήπεδα, τις οποίες οι έφηβοι σύμβουλοι θα προωθήσουν στη Δήμαρχο και στο Δημοτικό Συμβούλιο.