Ριζικές παρεμβάσεις στο αστικό πράσινο από τις υπηρεσίες του Δήμου Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 28 Νοεμβρίου 2018

Ριζικές παρεμβάσεις με σκοπό τη βελτίωση, ανάπτυξη και συντήρηση του αστικού πρασίνου στον ιστό όλων των Δημοτικών Ενοτήτων, επιχειρεί οργανωμένα ο Δήμος Χαλκιδέων.

Συγκεκριμένα, στο πλαίσιο του προγράμματος της Κοινωφελούς Εργασίας και τη συνδρομή της Σχολής Μαθητείας του ΟΑΕΔ, η Διεύθυνση Γεωτεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου Χαλκιδέων έχει ξεκινήσει στοχευμένες παρεμβάσεις στο αστικό πράσινο, με σκοπό τη ριζική αναμόρφωση των χώρων αυτών, σε όλες τις Δημοτικές Ενότητες.

Όπως τόνισε ο εντεταλμένος σύμβουλος του Δήμου Χαλκιδέων, αρμόδιος για θέματα πρασίνου Δημήτριος Παπαποστόλου, στόχος είναι η βελτίωση, προστασία και ανάδειξη των περιοχών πρασίνου, προκειμένου να αποτελούν πόλο αναψυχής και πολιτισμού για μικρούς και μεγάλους.