Αγιασμός για την εγκατάσταση του Πολιτιστικού Συλλόγου Μύτικα σε νέο χώρο

Δράσεις, Νέα / Πέμπτη, 22 Δεκεμβρίου 2016

Αγιασμό για την εγκατάσταση του Πολιτιστικού Συλλόγου Μύτικα σε νέο χώρο και επίκαιρα τραγούδια από παιδιά, περιελάμβανε η χριστουγεννιάτικη γιορτή του Συλλόγου, που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου. Πλέον ο Σύλλογος φιλοξενείται σε οίκημα του Δήμου Χαλκιδέων στο Ντερνέκι, το οποίο με ενέργειες του Συλλόγου ανακαινίστηκε και θα αποτελεί πλέον χώρο πολιτισμού για την περιοχή. Μάλιστα η πρόεδρος του Συλλόγου Λουσία Καλογήρου εξέφρασε τις θερμές ευχαριστίες της Διοίκησης προς τον παριστάμενο δήμαρχο Χαλκιδέων Χρήστο Παγώνη, για την απόφασή του να φιλοξενούνται στον συγκεκριμένο χώρο οι πολιτιστικές δράσεις του Πολιτιστικού Συλλόγου Μύτικα. Στον σύντομο χαιρετισμό του ο δήμαρχος ευχήθηκε η νέα χρονιά να είναι καλύτερη για όλο τον κόσμο και κάλεσε τους κατοίκους να είναι αλληλέγγυοι, ειδικά σε αυτή την περίοδο που ο ένας έχει ανάγκη τον άλλο. Παράλληλα, ενημέρωσε τους κατοίκους για την ολοκλήρωση της επισκευής του κοινοτικού καταστήματος Μύτικα, στο οποίο θα στεγαστούν το Αγροτικό Ιατρείο και το Κέντρο Αγροτουριστικής Πληροφόρησης, ενώ επεσήμανε το συνεχές ενδιαφέρον της Δημοτικής Αρχής για την επίλυση προβλημάτων της περιοχής. Παρόντες στην εκδήλωση ήταν ακόμη ο αντιδήμαρχος Ληλαντίου κ. Τριανταφύλλου και τοπικοί σύμβουλοι του Μύτικα.