Αντιπροσωπεία του Δήμου Χαλκιδέων στις εκδηλώσεις για τον Θεόδωρο Κολοκοτρώνη

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 18 Μαρτίου 2019

Αντιπροσωπεία του Δήμου Χαλκιδέων, με τον Δήμαρχο Χρήστο Παγώνη, τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Γ. Μπαντούνα και δημοτικούς συμβούλους, παρέστη την Κυριακή 17 Μαρτίου στις εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν στη Χαλκίδα, για τον ήρωα Θεόδωρο Κολοκοτρώνη.

Το πρώτο μέρος της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε στην πλατεία του ήρωα, όπου ο Δήμαρχος Χαλκιδέων κατέθεσε στεφάνι, ενώ τελέστηκε και επιμνημόσυνη δέηση.

Στη συνέχεια, στο αμφιθέατρο της Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας, οργανώθηκες το δεύτερο μέρος της εκδήλωσης.

Στον σύντομο χαιρετισμό που απηύθυνε, ο Δήμαρχος Χρήστος Παγώνης αναφέρθηκε στη στρατηγική φυσιογνωμία του Κολοκοτρώνη στην Επανάσταση του 1821.

Υπογράμμισε ακόμη τη σημασία που είχε για τον ελληνισμό η ενότητα του λαού, όταν αυτή υπήρχε, ενώ αντίθετα επέφερε καταστροφικά αποτελέσματα, όταν δεν υπήρχε.