Απάντηση Δημάρχου σε σχόλια σχετικά με την Δημοτική Αγορά

Δράσεις, Νέα / Παρασκευή, 30 Δεκεμβρίου 2016
Με αφορμή σχόλια στο διαδίκτυο σχετικά με τη Δημοτική Αγορά Χαλκίδος, ο Δήμαρχος Χρήστος Παγώνης αναφέρει:
” Κύριε Βάγια, Καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας για την Πόλη της Χαλκίδας και την Ιστορική της διαδρομή. Θα γνωρίζετε, βεβαίως, ότι η παρούσα Δημοτική Αρχή, τα δύο τελευταία χρόνια, προχώρησε τόσο το ζήτημα της αποκατάστασης της Δημοτικής Αγοράς και της παρακείμενης Πλατείας, όσο ποτέ άλλοτε τα τελευταία 30 Χρόνια. Και αυτό παρά την λυσσαλέα αντίδραση διαφόρων περίεργων που δήθεν ήθελαν την προστασία της αλλά ουσιαστικά επεδίωκαν την αδράνεια, την απραξία και την οριστική της καταστροφή. Η μόνη παράταξη που ψήφισε τους όρους προκήρυξης του Αρχιτεκτονικού διαγωνισμού σε απόλυτη συμφωνία με την Δ/νση Νεωτέρων Μνημείων του Υπουργείου Πολιτισμού, ήταν η πλειοψηφούσα. Δυστυχώς και οι 4 Βουλευτές της συμπολίτευσης είχαν στοιχηθεί απέναντι στον Δήμο και έκαναν ότι μπορούσαν για να μην εγκριθούν οι προμελέτες από το ΚΑΣ και το ΔΑΝΜ. Ευτυχώς αγνοήθηκαν. Σήμερα με σύμμαχο το 98% του Δημοτικού Συμβουλίου έχουμε προκρίνει τα αρχιτεκτονικά σχέδια, τα οποία προβλέπουν παρέμβαση και στην Πλατεία της Εβδομαδιαίας Αγοράς. Σας προτείνω να επισκεφθείτε το site του Δήμου Χαλκιδέων και να δείτε την σχετική μακέτα του Α΄Βραβείου που έχει αναρτηθεί.. Σας γνωρίζω ότι θα παρουσιάσουμε, σύντομα, τα προκριθέντα βραβεία σε ειδική έκθεση στην Χαλκίδα. Επίσης ετοιμάζουμε τις Πινακίδες που θα αναρτήσουμε στον Περιβάλλοντα χώρο της Αγοράς με το Αρχιτεκτονικό Σχέδιο που προκρίθηκε από την Επιτροπή των Κριτών και εγκρίθηκε πρόσφατα από το Δημοτικό Συμβούλιο με συντριπτική Πλειοψηφία, ώστε να ενημερωθούν οι πολίτες για την εξέλιξη αυτή. Καταλαβαίνετε ότι εργαζόμαστε μεθοδικά, χωρίς φανφάρες, με στόχους και σχέδιο. Δεν κοροϊδεύουμε. Αντίθετα πασχίζουμε και δημιουργούμε. Ο Προγραμματισμός μας είναι εντός της παρούσης θητείας να έχει ξεκινήσει ο Εργολάβος τις εργασίες αποκατάστασης της Δημοτικής Αγοράς. Για την εξέλιξη αυτή, ως Δημοτική αρχή, είμαστε ιδιαίτερα περήφανοι. ”