Ασφαλή πρόσβαση σε πεζούς και άτομα με κινητικά προβλήματα

Πολιτική / Τρίτη, 1 Μαρτίου 2016

Ασφαλή πρόσβαση σε πεζούς και άτομα με κινητικά προβλήματα, δημιουργεί ο Δήμος Χαλκιδέων, συνεχίζοντας τη συντήρηση πεζοδρομίων σε διάφορες περιοχές, μέσω του Τμήματος Εκτέλεσης Έργων Αυτεπιστασίας.

Αυτή την περίοδο συνεργεία εκτελούν εργασίες συντήρησης πεζοδρομίων στην Παραλία Αυλίδας (παραλιακό χώρο), στη Χαλκίδα επί των οδών Π. Σταύρου και Νεοφύτου (μπροστά από το 4ο Δημ. Σχολείο) και κατά μήκος της κεντρικής Λεωφόρου στη Ν. Αρτάκη.

Αντίστοιχες εργασίες ολοκληρώθηκαν πριν από λίγες ημέρες επί της Λεωφόρου Χαϊνά στη Χαλκίδα (στο ύψος του πρώην εργοστασίου Αφεντάκη. Με τις εργασίες αυτές, που θα συνεχιστούν και σε άλλες προβληματικές περιοχές, ο Δήμος Χαλκιδέων δίνει προτεραιότητα στις μετακινήσεις των πεζών, που σε αρκετές περιπτώσεις κινδύνευαν κατά τη διέλευσή τους από τις συγκεκριμένες οδούς, λόγω έλλειψης πεζοδρομίων.