Άσκηση ετοιμότητας για πυρόσβεση και πυρασφάλεια και δοκιμή των πυροσβεστικών οχημάτων στον Δήμο Χαλκιδέων

Νέα / Τρίτη, 24 Αυγούστου 2021

Άσκηση ετοιμότητας και δοκιμή των οχημάτων για πυρόσβεση και πυρασφάλεια πραγματοποιήθηκε σήμερα, Τρίτη 24 Αυγούστου 2021, στο εργοτάξιο του Δήμου Χαλκιδέων. Σκοπός της άσκησης ήταν ο έλεγχος του μηχανισμού Πολιτικής Προστασίας του Δήμου, η διασφάλιση του συντονισμού μεταξύ των υπαλλήλων του Δήμου, των μελών της Πυροσβεστικής και των εθελοντικών ομάδων, για την αντιμετώπιση εκτάκτων περιστατικών πυρκαγιάς.
Ο Δήμος Χαλκιδέων, κατά το προηγούμενο διάστημα, προχώρησε στην ανακατασκευή 5 πυροσβεστικών οχημάτων ταχείας επέμβασης του Δήμου, καθώς και στη συντήρηση επιπλέον 4 οχημάτων, τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε περίπτωση πυρκαγιάς.
Στην άσκηση συμμετείχαν υπάλληλοι του εργοταξίου του Δήμου Χαλκιδέων, ο Πυρονόμος κ. Καραχάλιος Χρήστος, ως εκπρόσωπος της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Χαλκίδας, εθελοντικές ομάδες και ομοσπονδιακοί θηροφύλακες της Π.Ε. Ευβοίας.