Άσκηση ετοιμότητας για πυρόσβεση, πυρασφάλεια και δοκιμή των πυροσβεστικών οχημάτων στον Δήμο Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 27 Ιουνίου 2022

Άσκηση ετοιμότητας και δοκιμή των οχημάτων για πυρόσβεση και πυρασφάλεια πραγματοποιήθηκε σήμερα, Δευτέρα 27 Ιουνίου 2022, στο εργοτάξιο του Δήμου Χαλκιδέων.
Σκοπός της άσκησης ήταν ο έλεγχος του μηχανισμού Πολιτικής Προστασίας του Δήμου, η διασφάλιση του συντονισμού μεταξύ των υπαλλήλων του Δήμου και των μελών της Πυροσβεστικής, για την αντιμετώπιση εκτάκτων περιστατικών πυρκαγιάς.
Ο Δήμος Χαλκιδέων διαθέτει 2 πυροσβεστικά οχήματα, 4 οχήματα ταχείας επέμβασης και 2 υδροφόρες, που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε περίπτωση πυρκαγιάς.
Στην άσκηση συμμετείχαν ο Διοικητής της Π.Υ Χαλκίδας, Αντιπύραρχος κ. Αντώνης Μαυρίδης, ο Πυρονόμος κ. Χρήστος Καραχάλιος, ο Υπαρχιπυροσβέστης κ. Νικόλαος Βλάχος, ο Π.Π.Υ. κ. Γιώργος Κορδώνης, ο Αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας κ. Βασίλης Γουρνής και υπάλληλοι του εργοταξίου του Δήμου Χαλκιδέων.