Οι χρηματοδοτικές δυνατότητες των ΟΤΑ στη συνεδρίαση της ΠΕΔ Στερεάς

Δράσεις, Νέα / Τρίτη, 11 Απριλίου 2017

Οι χρηματοδοτικές δυνατότητες και ευκαιρίες για την Τοπική Αυτοδιοίκηση, μέσω του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων και της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων, παρουσιάστηκαν στη συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Στερεάς Ελλάδας, που πραγματοποιήθηκε τη Μ. Δευτέρα 10 Απριλίου στη Λαμία.
Την παρουσίαση έκανε ο πρόεδρος του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων Κων. Βαρλαμίτης, ο οποίος ανέλυσε τις χρηματοδοτικές δυνατότητες του Ταμείου προς τους ΟΤΑ, καθώς και τις δράσεις του, όπως και το πρόγραμμα που εφαρμόζει σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων.
Παρών στη συνεδρίαση ήταν και ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης.
Αμέσως μετά στα γραφεία της ΠΕΔ εξελέγη διοικητικό συμβούλιο στο ”Δίκτυο Παράκτιον”, που ιδρύθηκε με σκοπό τη συνεργασία για την ολοκληρωμένη διαχείριση των Παράκτιων Ζωνών και Νήσων της Στερεάς Ελλάδας.