Η διατήρηση της ιστορικής μνήμης, απαραίτητη για το μέλλον μας

Δράσεις, Νέα / Τρίτη, 24 Οκτωβρίου 2017

Έκδήλωση με θέμα “Μια οικογένεια, μια ιστορία” διοργανώθηκε τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου στη συνεδριακή αίθουσα του ΔΟΑΠΠΕΧ (Αβάντων 50) από την Ευβοϊκή Αρχαιόφιλο Εταιρεία, το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Α/θμιας Εκπαίδευσης και τη στήριξη του Δήμου Χαλκιδέων. Είχε αναφορά στην οικογένεια Αναστασίου της Χαλκίδας, με γεννήτορα τον Γεώργιο Αναστασίου (1814-1870) και το νεοκλασικό που υπήρχε στη συμβολή των οδών Περ. Στάυρου και Βουδούρη. Ομιλήτρια ήταν η Εύη Μελισσάρη – Μπεληγιάννη, απόγονος του Περ. Σταύρου, του πρώτου βυρσοδέψη της Χαλκίδας, που είχε το βυρσοδεψείο το 1840 στην περιοχή της Αρέθουσας.

Παρών στην εκδήλωση ήταν και ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, ο οποίος στον σύντομο χαιρετισμό που απηύθυνε τόνισε ότι “δυστυχώς η Χαλκίδα στο παρελθόν, έχασε σημαντικά κτίρια, που θα μπορούσαν να αποτελέσουν περιουσιακό στοιχείο στον πολιτιστικό τομέα”. Χαρακτήρισε ωστόσο ο Δήμαρχος, αισιόδοξο το γεγονός ότι διασώθηκαν κάποια από αυτά, όπως το “Σπίτι του Βάιλου”, το “Οθωμανικό Τέμενος”, το “Σπίτι της οδού Παίδων” κ.α. Τέλος ευχήθηκε να μην επαναληφθούν παρόμοια φαινόμεναμ αφού η διατήρηση της ιστορικής μνήμης αποτελεί σημαντικό στοιχείο για το μέλλον του τόπου.

Εκ μέρους του Δήμου Χαλκιδέων παρέστη ακόμη και ο Αντιδήμαρχος Γιώργος Γιαννούκος.