Δωρεά πίνακα ζωγραφικής του Αντώνη Καραγιάννη στον Δήμο Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 15 Ιουλίου 2019

Η κ. Ελένη Αλατά – Καραγιάννη, σύζυγος του αείμνηστου Χαλκιδέου ζωγράφου Αντώνη Καραγιάννη, δώρισε στο δήμο Χαλκιδέων ένα πίνακα ζωγραφικής από τη συλλογή του, τιμώντας με αυτό τον τρόπο τη μνήμη του, αλλά και τη διαχρονική του σχέση με τη Χαλκίδα.

Μάλιστα, τον περασμένο Μάιο διοργανώθηκε με την υποστήριξη του Δήμου Χαλκιδέων και την επιμέλεια της κ. Ελένης Αλατά-Καραγιάννη η επιτυχημένη αναδρομική έκθεση έργων ζωγραφικής του αείμνηστου συζύγου της, στη Δημοτική Πινακοθήκη «Δημήτρης Μυταράς».

Ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης ευχαρίστησε την κ. Αλατά – Καραγιάννη για την γενναιόδωρη αυτή πράξη της, τονίζοντας τη σημασία της διαφύλαξης και συντήρησης του έργου και της μνήμης του αείμνηστου Αντώνη Καραγιάννη, που έζησε και δημιούργησε στη Χαλκίδα.