Εγκαινιάστηκε η Έκθεση του Λυκείου Ελληνίδων Χαλκίδας.

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 9 Ιουλίου 2018

Παρουσιάζοντας έντυπο υλικό από τη σύγχρονη πορεία του και παραδοσιακές φορεσιές, εγκαινιάστηκε το απόγευμα της Κυριακής 8 Ιουλίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Χαλκίδας “Δημήτρης Μυταράς” η επετειακή έκθεση του Λυκείου των Ελληνίδων Χαλκίδας, που οργανώνεται υπό την αιγίδα του Δημοτικού Οργανισμού Πολιτισμού του Δήμου Χαλκιδέων.

Στη διάρκεια της τελετής των εγκαινίων, η Πρόεδρος του Λυκείου Βούλα Κωνσταντινίδου ευχαρίστησε τον Δήμαρχο Χαλκιδέων Χρήστο Παγώνη και την Πρόεδρο του Δημοτικού Οργανισμού (ΔΟΑΠΠΕΧ) Λίλιαν Ζλακώνη για τη βοήθεια τους.

Στη σύντομη ομιλία του ο Δήμαρχος υπογράμμισε ότι το Λύκειο των Ελληνίδων Χαλκίδας στέκεται από την ίδρυσή του, με σέβασμό στα ήθη, τα έθιμα και τις αξίες του τόπου και πρόσθεσε ότι η Δημοτική Αρχή είναι σε συνεννόηση με τη διοίκηση του Λυκείου, προκειμένου να βρεθεί ο ιδανικός χώρος και να στεγαστούν οι φορεσιές του, που αποτελούν ανεκτίμητο πλούτο πολιτισμού.