Είδη πρώτης ανάγκης συλλέγει ο Δήμος Χαλκιδέων, για τους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας⛑️

Δράσεις, Νέα / Παρασκευή, 8 Σεπτεμβρίου 2023

Ο Δήμος Χαλκιδέων προχωρά στη συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης, προκειμένου να στηρίξει τους συνανθρώπους μας που επλήγησαν, από τις καταστροφικές πλημμύρες στη Θεσσαλία.
📌Στο πλαίσιο αυτό, ενημερώνουμε τους πολίτες και τις επιχειρήσεις της περιοχής που επιθυμούν να προσφέρουν ότι, μπορούν να προσέρχονται, από τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρες 09:00 έως 15:00 καθημερινά, στις δομές του Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ. (περιοχή Καμάρες, πλησίον Γηροκομείου).
Σε περίπτωση που υπάρχουν μεγάλα φορτία σε παλέτες, θα παραδίδονται κατόπιν επικοινωνίας.
Ο Δήμος Χαλκιδέων θα φροντίσει για τη μεταφορά και παράδοση των ειδών στις πληγείσες περιοχές.
📞Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2221355111 και 2221355112.
Ενδεικτικά ως είδη πρώτης ανάγκης θεωρούνται:
➡️Εμφιαλωμένα νερά
➡️Τρόφιμα μακράς διάρκειας (γάλατα, κονσέρβες, βρεφικές κρέμες, δημητριακά κ.ά.)
➡️Κουβέρτες και κλινοσκεπάσματα, μαξιλάρια, υπνόσακοι
➡️Είδη προσωπικής και ατομικής υγιεινής
➡️Power Bank και φακοί