Εκδήλωση για ανάδειξη της Αυλίδειας Αρτέμιδος

Δράσεις, Νέα / Τρίτη, 7 Φεβρουαρίου 2017
Στο Συνεδριακό Κέντρο της Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου εκδήλωση σχετικά με την αξιοποίηση και ανάδειξη του Πολιτιστικού Χώρου της Αυλίδειας Αρτέμιδος.
Παρουσιάστηκε σχέδιο διαχείρισης για την επανόρθωση του ανενεργού λατομικού χώρου (πλησίον του αρχαιολογικού), ιδιοκτησίας του Αναγκαστικού Συνεταιρισμού Βαθέος.
Στην εκδήλωση παρέστη και ο δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, ο οποίος στη σύντομη τοποθέτησή του τόνισε ότι θα είναι σημαντικό να ενοποιηθεί ο αρχαιολογικός χώρος και να αναδειχθεί το ιερό της Αυλίδειας Αρτέμιδος. Πρόσθεσε ακόμη ότι η δημιουργία Θεάτρου θα αναδείξει τον χώρο και επεσήμανε ότι ο Δήμος θα στηρίξει κάθε ενέργεια για να γίνει πράξη αυτό το όραμα.