Εκδήλωση το “Εμβατήριο της Νίκης”

Δράσεις, Νέα / Τρίτη, 23 Οκτωβρίου 2018

Στην κατάμεστη από κόσμο αίθουσα του Δημοτικού Θεάτρου Παπαδημητρίου πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Δευτέρας 22 Οκτωβρίου, η επετειακή μουσική εκδήλωση του Δημοτικού Οργανισμού Πολιτισμού του Δήμου Χαλκιδέων (ΔΟΑΠΠΕΧ) “Εμβατήριο Νίκης”.

Συμμετείχαν τα Μουσικά Σύνολα του Δημοτικού Οργανισμού, υπό τη διεύθυνση του του Πέτρου Πρόκου και η Χορωδία Χρωμάτων με τη διδασκαλία της Δέσποινας Γερογιάννη.

Τραγούδησαν ο Γιώργος Δρακούλης, η Μαρία Στέλλα Παππά, η Νατάσα Γιαννάκου και ο Σωκράτης Αντωνόπουλος. Κείμενα διάβασε η φιλόλογος Σουζάνα Ζαχαριάδου.

Στο τέλος της εκδήλωσης ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης συνεχάρη όλους τους συντελεστές της, τον Μαέστρο Πέτρο Πρόκο, τους μουσικούς, τα παιδιά της Χορωδίας και τη Δέσποινα Γερογιάννη.

Παράλληλα είπες ότι πριν 78 χρόνια ζητήθηκε από τους Έλληνες να παραδώσουν τη Χώρα, αλλά η απάντηση ήταν ΟΧΙ.

Επίσης ο Δήμαρχος χαρακτήρισε ήρωες αυτούς που και σήμερα αγωνίζονται για τα ίδια οράματα, ιδανικά και αξίες.