Εκδηλώσεις μνήμης στη Ν. Λάμψακο

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 14 Σεπτεμβρίου 2016

Με επιμνημόσυνη δέηση, κατάθεση στεφάνων και επίκαιρες ομιλίες, ξεκίνησε το πρωί της Τετάρτης 14 Σεπτεμβρίου στη Ν. Λάμψακο, η εκδήλωση προσφυγικής μνήμης, που διοργανώνουν ο Δήμος Χαλκιδέων και ο τοπικός Πολιτιστικός Σύλλογος “ΑΝΑΞΑΓΟΡΑΣ” . Στην επιμνημόσυνη δέηση που τελέστηκε στην πλατεία ΗΡΩΩΝ της Ν. Λαμψάκου, προεξήρχε ο παν. Αρχιμανδρίτης π. Ιωάννης Καραμούζης και κατέθεσαν στεφάνια ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, η πρόεδρος της Δημ. Κοινότητας Ν. Λαμψάκου Παρασκευή Χατζηαντωνάκη, τοπικοί εκπρόσωποι και αντιπροσωπείες μαθητών.
Στη σύντομη ομιλία του ο δήμαρχος Χαλκιδέων επεσήμανε την ανάγκη να μείνουν ζωντανές οι μνήμες, κυρίως στους νέους, για γεγονότα που σημάδεψαν τον ελληνισμό, τα οποία όπως είπε, πρέπει να καταγράφονται και να διαδίδονται όπως πραγματικά έγιναν και όχι όπως εξυπηρετούν τον καθένα.
Οι εκδηλώσεις συνεχίζονται στον ίδιο χώρο, απόψε το βράδυ στις 20:30.