Έκοψε την πίτα του ο Σύλλογος Αρτακηνών

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 16 Ιανουαρίου 2017

Προσκεκλημένος στη Ν. Αρτάκη σε εορταστική εκδήλωση του Συλλόγου Απανταχού Αρτακηνών Κυζικηνών ήταν το βράδυ του Σαββάτου 14 Ιανουαρίου, ο δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης. Στον σύντομο χαιρετισμό που απηύθυνε ο δήμαρχος αναφέρθηκε αρχικά στην ιστορία των Αρτακηνών και στην προσφορά τους στην οικονομική και πολιτιστική ζωή του τόπου. Μάλιστα τόνισε ότι ο Δήμος Χαλκιδέων καταβάλει προσπάθειες για να στεγαστεί το Λαογραφικό Μουσείο της Ν. Αρτάκης, ενώ ενημέρωσε τους παρευρισκόμενους ότι ολοκληρώθηκε η μελέτη για την ανέγερση διδακτηρίου για την ανέγερση διδακτηρίου που θα στεγάσει το Μουσικό Σχολείο στη Ν. Αρτάκη, αλλά και στις παρεμβάσεις που έγιναν και αυτές που προγραμματίζονται στα εκεί σχολεία. Επιπλέον, είπε ότι υπάρχει προγραμματισμός και ετοιμότητα από πλευράς μελετών για την ανάπλαση του περιβάλλοντος χώρου στο Δημαρχείο Ν. Αρτάκης και στο παραλιακό μέτωπο στην είσοδο της πόλης.