Εκστρατεία κοπής και απομάκρυνσης ξερής υποβλάστησης στον Δήμο Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Τετάρτη, 10 Μαΐου 2017

Στο πλαίσιο των δράσεων για την πρόληψη των πυρκαγιών, αλλά και της προσπάθειας ευπρεπισμού ανοιχτών δημοσίων χώρων, ο Δήμος Χαλκιδέων, μέσω της Διεύθυνσης Γεωτεχνικών Υπηρεσιών, ξεκίνησε συντονισμένη επιχείρηση κοπής και απομάκρυνσης της ξερής υποβλάστησης σε όλα τα αλσύλλια και τους δημοτικούς και δημόσιους χώρους.

Η αρχή έγινε από το Κάστρο Κανήθου, όπου τα συνεργεία καθάρισαν όλους τους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους. Ακολούθησαν εργασίες στο αλσύλλιο Κανήθου, οι οποίες συνεχίζονται σε καθημερινή βάση.

Όπως τόνισε ο εντεταλμένος σύμβουλος του Δήμου Χαλκιδέων, αρμόδιος σε θέματα πρασίνου Αθανάσιος Τριανταφύλλου, η επιχείρηση κοπής και απομάκρυνσης της ξερής υποβλάστησης θα συνεχιστεί στα αλσύλλια του Μπαταργιά και του Φάρου Κακοκεφαλής, αλλά και στους αντίστοιχους κοινόχρηστους χώρους των Δημοτικών Ενοτήτων Ν. Αρτάκης, Ανθηδόνας, Ληλαντίων και Αυλίδας.

Συνολικά έχουν προγραμματιστεί να καθαριστούν 1.500 περίπου στρέμματα ξερής υποβλάστησης.