Εμβολιασμοί παιδιών στη Χαραυγή με πρωτοβουλία Δήμου Χαλκιδέων και ΚΕΕΛΠΝΟ

Δράσεις, Νέα / Τρίτη, 3 Οκτωβρίου 2017

Με πρωτοβουλία του Δήμου Χαλκιδέων και τη συνεργασία του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕΕΛΠΝΟ), ξεκίνησε το πρωί της Τρίτης 3 Οκτωβρίου και θα συνεχιστεί και αύριο Τετάρτη, πρόγραμμα εμβολιασμού παιδιών, κυρίως οικογενειών ΡΟΜΑ.

Οι εμβολιασμοί αφορούν κυρίως στην πρόληψη της ιλαράς, λόγω της εξάπλωσής της και της Ερυθράς Παρωτίτιδας και πραγματοποιήθηκε την ημέρα στο Πολιτιστικό Κέντρο της συνοικίας “Χαραυγής” Χαλκίδας. Συμμετείχαν δεκάδες παιδιά, κυρίως δημοτικού σχολείου, τα οποία συνόδευαν οι γονείς τους.

Τον Δήμο Χαλκιδέων εκπροσώπησε ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Γιώργος Μπαντούνας, ο οποίος εξέφρασε την ικανοποίησή του για την ανταπόκριση και προσέλευση των παιδιών και τόνισε ότι οι εμβολιασμοί θα συνεχιστούν και την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου, σε χώρο δίπλα από το 10ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας.