Εντάχθηκε για χρηματοδότηση στο Πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ το έργο “ Κατασκευή, επισκευή και συντήρηση αθλητικών εγκαταστάσεων Δήμου Χαλκιδέων”, προϋπολογισμού 1.100.000,00 ευρώ

Δράσεις, Νέα / Τρίτη, 16 Μαρτίου 2021

Εντάχθηκε για χρηματοδότηση από το Πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ η πρόταση του Δήμου Χαλκιδέων για το έργο “Κατασκευή, επισκευή και συντήρηση αθλητικών εγκαταστάσεων Δήμου Χαλκιδέων”, προϋπολογισμού 1.100.000,00 ευρώ (χρηματοδότηση 600.000 ευρώ από το Υπουργείο Εσωτερικών, 500.000 ευρώ από ιδίους πόρους του Δήμου).
Το έργο περιλαμβάνει εργασίες αναβάθμισης και νέων κατασκευών στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Δήμου και συγκεκριμένα περιλαμβάνονται παρεμβάσεις στα παρακάτω γήπεδα:
1. Στάδιο Χαλκίδας (ιδιοκτησίας ΔΟΑΠΠΕΧ): Θα αντικατασταθεί το φθαρμένο ταρτάν, συνολικής επιφανείας περίπου 500 m2.
2. Γήπεδο ποδοσφαίρου Ι. ΚΑΛΑΜΑΚΙΔΗΣ (Κάνηθος Χαλκίδας): Θα αποξηλωθεί ο υφιστάμενος χλοοτάπητας και θα εγκατασταθεί νέος συνθετικός.
3. Πάρκο του Λαού: Θα πραγματοποιηθούν εργασίες καθαίρεσης των παλαιών φθαρμένων πλακιδίων στο κτίριο 1 των αποδυτηρίων και θα επιστρωθούν το δάπεδο και οι τοίχοι με νέα πλακίδια, κατάλληλα για χώρους υγιεινής.
4. Κλειστό γυμναστήριο αθλοπαιδιών – γήπεδο μπάσκετ ΔΑΚ “ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ” (ιδιοκτησίας ΔΟΑΠΠΕΧ): Θα αντικατασταθούν τα φθαρμένα κλιματιστικά μηχανήματα με νέα, για τη βελτίωση της ψύξης και θέρμανσης του γυμναστηρίου.
5. Στο γήπεδο ποδοσφαίρου στην Παραλία Αυλίδος: Θα υλοποιηθούν εργασίες επίστρωσης βιομηχανικού δαπέδου στα αποδυτήρια του γηπέδου.
6. Στο γήπεδο ποδοσφαίρου στο Βαθύ Αυλίδας: Θα εγκατασταθεί νέο σύστημα ηλεκτροφωτισμού του γηπέδου.
7. Στο γήπεδο ποδοσφαίρου στο Αφράτι: Θα εγκατασταθεί νέο σύστημα ηλεκτροφωτισμού του γηπέδου.