Εντυπωσιακή προσέλευση κόσμου στην έναρξη των αποκριάτικων εκδηλώσεων

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 4 Μαρτίου 2019

Η εντυπωσιακή προσέλευση του κόσμου ήταν το κύριο χαρακτηριστικό των πρώτων εκδηλώσεων, που οργανώθηκαν το σαββατοκύριακο 2 και 3 Μαρτίου στη Χαλκίδα, στο πλαίσιο του “Θαλασσινού Καρναβαλιού”, που διοργανώνει και φέτος ο Δήμος Χαλκιδέων, με τη συνεργασία και άλλων φορέων.

Το ξεκίνημα έγινε το βράδυ του Σαββάτου στην πλατεία Μάλλιου, όπου με τη συνεργασία του Λυκείου Ελληνίδων Χαλκίδας αναβίωσαν παραδοσιακά έθιμα της Αποκριάς, σε συνδυασμό με λαϊκό γλέντι και τσικνίσματα.

Την Κυριακή 3 Μαρτίου σε όλο το μήκος της παραλίας Χαλκίδας, μέσα και έξω από τη θάλασσα, 1.200 χορευτές χόρεψαν με το δικό τους γαϊτανάκι και ακολούθησε νησιώτικο γλέντι.

Στο σύντομο χαιρετισμό που απηύθυνε ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, ευχαρίστησε όλους τους φορείς για τη συνεργασία τους, καθώς και τις χορευτικές ομάδες.

Παράλληλα, κάλεσε όλους να δώσουν το παρών στην κορύφωση των αποκριάτικων εκδηλώσεων, το σαββατοκύριακο 9 και 10 Μαρτίου.