Εντυπωσίασε το “Αλωνάκι” στην πρεμιέρα της γιορτής του

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 25 Ιουνίου 2018

Δεν έπεφτε καρφίτσα στο υπαίθριο θέατρο “Ορέστης Μακρής” της Χαλκίδας, το βράδυ της Κυριακής 24 Ιουνίου στην έναρξη της γιορτής του Συλλόγου “Το Αλωνάκι”, που οργανώνεται με τη συνεργασία του Δήμου Χαλκιδέων και του Δημοτικού Οργανισμού Πολιτισμού (ΔΟΑΠΠΕΧ).

Λόγω των κακών καιρικών συνθηκών που επικράτησαν το βράδυ του Σαββάτου 23 Ιουνίου, η ετήσια γιορτή ξεκίνησε την επόμενη ημέρα και περιελάμβανε χορούς και τραγούδια από διάφορες περιοχές της Ελλάδας.

Όπως τόνισε και ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης στον σύντομο χαιρετισμό που απηύθυνε, η ετήσια γιορτή του Συλλόγου “Το Αλωνάκι” αποτελεί σταθμό στα πολιτιστικά δρώμενα του τόπου μας και επιβεβαιώνει το σημαντικό έργο που επιτελεί όλα τα χρόνια, από την ίδρυσή του, αναδεικνύοντας τα λαογραφικά στοιχεία και τις παραδόσεις, που είναι απαραίτητα στη σημερινή, σύγχρονη κοινωνία.