Επιμνημόσυνη δέηση για τον Κολοκοτρώνη

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 20 Μαρτίου 2017

Επιμνημόσυνη δέηση στον αντριάντα του ήρωα της Επανάστασης του 1821 Θεόδωρου Κολοκοτρώνη, που βρίσκεται στην ομώνυμη πλατεία στη Χαλκίδα, τέλεσε την Κυριακή 19 Μαρτίου ο Σύνδεσμος Πελοποννησίων Εύβοιας.

Στην τελετή παρέστη και αντιπροσωπεία του Δήμου Χαλκιδέων, με επικεφαλής τον δήμαρχο Χρήστο Παγώνη και τη συμμετοχή του προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου Γ. Μπαντούνα και των αντιδημάρχων Γ. Μπουραντά και Β. Τουχτίδη.

Στο σύντομο χαιρετισμό που απηύθυνε ο δήμαρχος, τόνισε ότι ο Θ. Κολοκοτρώνης αποτέλεσε ηγετική μορφή της Επανάστασης του 1821 και διευκρίνισε ότι οι διχασμοί που έλαβαν χώρα εκείνη την εποχή, ζημίωσαν ανεπανόρθωτα τον ελληνισμό και θα πρέπει να αποτελέσουν παράδειγμα προς αποφυγή.

” Όταν οι Έλληνες ήταν ενωμένοι, μεγαλούργησαν και αυτό θα πρέπει να κάνουν πάντα” επεσήμανε ο δήμαρχος Χρήστος Παγώνης.