Eπιμορφωτική ημερίδα για περιστατικά κακοποιημένων παιδιών

Δράσεις, Νέα / Πέμπτη, 7 Ιουνίου 2018

Στο Συνεδριακό Κέντρο της Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας, στην Χαλκίδα, πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 7 Ιουνίου ημερίδα επιμόρφωσης αστυνομικών για την διαχείριση περιστατικών κακοποιημένων παιδιών.
Διοργανώθηκε από την Ελληνική Αστυνομία σε συνεργασία με την Εταιρεία κατά της Κακοποίησης του Παιδιού- ΕΛΙΖΑ, που είναι μη κερδοσκοπικό σωματείο και στόχο έχει την ευαισθητοποίηση και αφύπνιση της κοινωνίας γύρω από το φαινόμενο της κακοποίησης των παιδιών και ταυτόχρονα την επιμόρφωση των αστυνομικών για την αντιμετώπιση τέτοιων περιστατικών.
Στην ημερίδα παρέστη και ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, ο οποίος στον σύντομο χαιρετισμό που απηύθυνε τόνισε ότι η κακοποίηση του παιδιού αποτελεί ένα χρόνιο πρόβλημα της κοινωνίας μας, που σήμερα απλώς φωτίζεται περισσότερο μέσα από την εξάπλωση των μέσων πληροφόρησης, αλλά και γιατί άλλαξε, προς το καλύτερο, εν προκειμένω, η ευαισθητοποίηση της κοινωνίας .
Ανέφερε ακόμη ο Δήμαρχος ότι χρειάζονται πολλά για να προστατευθεί η παιδική ηλικία. Πρωτίστως χρειάζεται ενημέρωση γονέων και παιδιών, άμεση ενεργοποίηση των φορέων που ασχολούνται με το παιδί και στενή συνεργασία των αρμόδιων Αστυνομικών και Δικαστικών Αρχών καθώς και των Δομών Υγείας και Πρόνοιας.
Επίσης, υπογράμμισε ότι ο Δήμος Χαλκιδέων στέκεται αρωγός και αναζητά διαρκώς τρόπους για να παρέχει ενεργότερη υποστήριξη, διευκρινίζοντας ότι προστατεύοντας το παιδί και επενδύοντας με γνώση στην σωστή ανάπτυξή του και σεβασμό στα δικαιώματά του, κτίζουμε την αυριανή κοινωνία με υπεύθυνους, υγιείς ψυχικά και πνευματικά ανθρώπους, και ελεύθερους δημιουργικούς πολίτες.
Στην διάρκεια της ημερίδας ο Δήμαρχος Χαλκιδέων είχε και κατ’ ιδίαν συζήτηση με την διοικητική διευθύντρια του σωματείου ΕΛΙΖΑ, Αφροδίτη Στάθη.