Επίσκεψη δημάρχου στην έκθεση ψηφιδωτού

Δράσεις, Νέα / Τρίτη, 29 Νοεμβρίου 2016

Επίσκεψη στην έκθεση ψηφιδωτού στην αίθουσα “Αριστοτέλης” του Δημαρχείου Χαλκίδας, που ολοκληρώνεται την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου, πραγματοποίησε ο δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, συνοδευόμενος από τον πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Γ. Γιαννούκο.
Η έκθεση που έχει θέμα “ψηφιδωτό – από την αρχαιότητα στο σήμερα” ξεκίνησε στις 21 Νοεμβρίου, υπό την αιγίδα του Δήμου Χαλκιδέων και της Ελληνικής Εταιρείας Σπουδών Εγγύς Ανατολής και συντελεστές είναι οι Χαλκιδέοι Δρ. Κωνσταντίνος Πολίτης και Έλλη Μαντζάνα. Σκοπό έχει να παρουσιάσει στο ευρύ κοινό την τέχνη του ψηφιδωτού. Η πρώτη ενότητα με ενημερωτικό υλικό, εισάγει τον θεατή στην ιστορία και την τεχνολογία κατασκευής των αρχαίων ψηφιδωτών, με έμφαση στα ψηφιδωτά δάπεδα της Εύβοιας. Στη δεύτερη ενότητα παρουσιάζονται τα σύγχρονα ψηφιδωτά της Έλλης Μαντάνα, που είναι δημιουργίες των τελευταίων ετών και αποτέλεσμα των αναζητήσεων της δημιουργού. Τόσο ο δήμαρχος όσο και ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου ξεναγήθηκαν στον χώρο της έκθεσης από την Έλλη Μαντζάνα, στην οποία και οι δύο εξέφρασαν τα θερμά συγχαρητήριά τους.