Επίσκεψη δημάρχου στο κτήμα Αβαντίς

Δράσεις, Νέα, Οικονομία, Πολιτισμός / Τετάρτη, 8 Ιουνίου 2016

Επίσκεψη στο κτήμα “Αβαντίς” στην περιοχή του Μύτικα Χαλκίδας πραγματοποίησε την Κυριακή 29 Μαΐου ο δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας “Ανοικτές Πόρτες στα Οινοποιεία της Ελλάδας”.

Οι “Ανοικτές Πόρτες” αποτελούν πρωτοβουλία του Ευρωπαϊκού Δικτύου Πόλεων του κρασιού, που έχει καθιερωθεί τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας, με στόχο το κάθε οινοποιείο που συμμετέχει να δημιουργήσει ένα γεγονός γύρω από το κρασί, που θα φέρει τον καταναλωτή κοντά στο χώρο παραγωγής του.
Ο δήμαρχος, όπως και οι άλλοι επισκέπτες, ξεναγήθηκαν από τον εκπρόσωπο του οινοποιείου Σταμάτη Μούντριχα στον αμπελώνα και την κάβα βαρελιών και όλοι συμμετείχαν στην γευστική δοκιμή των κρασιών.

13316880_1543976322577355_321593000314391043_o

Ο δήμαρχος Χαλκιδέων ευχαρίστησε όλους τους εκπροσώπους του οινοποιείου “Αβαντίς” και τόνισε ότι από τη γη του Δήμου Χαλκιδέων παράγονται μερικά από τα καλύτερα κρασιά στη χώρα.