Eπίσκεψη ομογενή στον δήμαρχο Χαλκιδέων

Δράσεις, Νέα / Πέμπτη, 19 Μαΐου 2016

Εθιμοτυπική επίσκεψη στον δήμαρχο Χαλκιδέων Χρήστο Παγώνη πραγματοποίησε τη Δευτέρα 16 Μαΐου, ένας Χαλκιδέος επιχειρηματίας που δραστηριοποιείται πολλά χρόνια στο εξωτερικό.
Πρόκειται για τον Γιώργο Κούκη που ζει μόνιμα στην Ελβετία και ήρθε την περασμένη εβδομάδα στη Χαλκίδα, με αφορμή την διοργάνωση του “TEDx”, όπου ήταν ένας από τους ομιλητές, αναφερόμενος σε θέματα μάνατζμεντ.
Ο Γ. Κούκης εξαγόρασε μια ελβετική εταιρεία που είχε πτωχεύσει δύο φορές, τη διέσωσε και τη μετονόμασε σε “Τέμενος”, η οποία θεωρείται σήμερα κορυφαία σε “corebanking systems”.
O δήμαρχος Χαλκιδέων τον ενημέρωσε για την κατάσταση που επικρατεί στην ευρύτερη περιοχή της Χαλκίδας, όπου μεγάλες και κραταιές επιχειρήσεις, αλλά και μικρότερες, έβαλαν λουκέτο, με αποτέλεσμα η ανεργία να είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα, κυρίως στους νέους. Παράλληλα, τον ενημέρωσε για τον σχεδιασμό που έχει κάνει η Δημοτική Αρχή σε έργα, αλλά και για την εξωστρέφεια που επιδιώκει να δώσει από την αρχή της θητείας της.
Ο Γ. Κούκης δήλωσε συγκινημένος από την επίσκεψη στη γενέτειρά του και ευχαρίστησε τον δήμαρχο, με τον οποίο μεγάλωσαν στην ίδια γειτονιά, για τη συνάντηση και την εποικοδομητική συζήτηση που είχαν.

Γραφείο Τύπου
Δήμου Χαλκιδέων