Επιστημονική ημερίδα για τις ευάλωτες ομάδες

Δράσεις, Νέα / Πέμπτη, 28 Ιουνίου 2018

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του Εσπερινού Γυμνασίου Χαλκίδας πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης 27 Ιουνίου, επιστημονική ημερίδα με θέμα την υποστήριξη των ευάλωτων κοινωνικά ομάδων.

Τη διοργάνωσαν ο Δημοτικός Οργανισμός Παιδείας, Προστασίας και Αλληλεγγύης του Δήμου Χαλκιδέων, ο Σύλλογος Δασκάλων και Νηπιαγωγών Χαλκίδας και το Εσπερινό Γυμνάσιο.

Στην πρώτη θεματική Ενότητα συζητήθηκαν τα Προγράμματα, οι Δομές και οι Υπηρεσίες υποστήριξης των ευάλωτων αυτών ομάδων του πληθυσμού και στη συνέχεια αναλύθηκε ο ρόλος και η χρησιμότητα της Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης στην ένταξή τους.

Από πλευράς Δήμου Χαλκιδέων παρέστησαν ο Πρόεδρος του Δημοτικού Οργανισμού (ΔΟΠΠΑΧ) Σωτήρης Ανυφαντής και η Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Α/θμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Κατερίνα Κυριάκου Καλαμιώτη, οι οποίοι και αναφέρθηκαν στις προσπάθειες που καταβάλλονται από τη Δημοτική Αρχή, προς την κατεύθυνση στήριξης των ευάλωτων κοινωνικά ομάδων.