Επιτυχημένες εκδηλώσεις για την Απελευθέρωση της Εύβοιας

Δράσεις, Νέα / Δευτέρα, 2 Απριλίου 2018

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν και φέτος το Σαββατοκύριακο 31 Μαρτίου και 1 Απριλίου στην Χαλκίδα, οι εκδηλώσεις για την “Απελευθέρωση της Εύβοιας από τον Τουρκικό Ζυγό”, που διοργάνωσαν από κοινού ο Δήμος Χαλκιδέων, η Ομοσπονδία Πολιτιστικών Συλλόγων Εύβοιας, ο Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού του Δήμου (ΔΟΑΠΠΕΧ) και η Εταιρεία Ευβοϊκών Σπουδών.

Το πρόγραμμα της πρώτης ημέρας των εκδηλώσεων περιελάμβανε λαμπαδηδρομίες και παραδοσιακούς χορούς από ομάδες συλλόγων, στον χώρο έξω από το τζαμί.

Την Κυριακή 1 Απριλίου τελέσθηκε δοξολογία στον ιερό ναό του Αγίου Νικολάου και ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων.

Το Δήμο Χαλκιδέων εκπροσώπησε ο Δήμαρχος Χρήστος Παγώνης με ομάδα Δημοτικών συμβούλων.